אריה גילאי

 

       
 
 

אריה גילאי (נגלר). נולד בשנת 1938, דור חמישי לילידי ירושלים.  למד בבתי הספר "מעלה", "בית הכרם" ו"הדסים".  בראשית שנת 1956 התגייס לצבא והתנדב לצנחנים, שרת בגדוד 890 והשתתף בפעולות תגמול. במבצע קדש צנח בצניחה מבצעית ליד מעבר המיתלה. נלחם במלחמת ששת הימים, במלחמת ההתשה, במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת שלום הגליל. השתחרר בדרגת סגן. סיים תואר ראשון, תואר שני (בהצטיינות) ותואר שלישי (דוקטורט) באוניברסיטה העברית בירושלים במקצוע ה- נוירופיזיולוגיה. התמחה כפוסט-דוקטורט בשיקגו ארה"ב, בנוירופיזיולוגיה קלינית באבחון של פגיעות ומחלות בשרירים ובעצבים. ד"ר אריה גילאי ניהל מחלקה (המכון לאבחון נוירולוגי) במרכז הרפואי "שערי צדק" ואחר כך בבית החולים השיקומי לילדים "אלין". פרסם עשרות מאמרי מחקר בארץ ובחו"ל. יו"ר האגודה הישראלית לנוירופיזיולוגיה ונשיא החברה הבינלאומית לאלקטרומיוגרפיה. פרש לגמלאות בגיל 65, הקים את "המרכז לאספנות" בירושלים. כותב, עורך ובונה אתרי אינטרנט.

 
 
 

אתרי אינטרנט
של אריה גילאי:

בניית אתרים, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה.

 
 
אתר
האספנות

אתר
הצנחנים

אתר המשפחה

אוסף
חתימות

אתר כפר
הנוער


אתר מפות עבריות

 
 

 
 


מכתב אישי לבני המשפחה היקרים,

אני אריה גילאי בן משה ולאה נגלר, נכד לאלקה נגלר צוקרמן ונין לשיינה ומשה שטרן, מבקש לסכם כאן את תקופת פעילותי בתיעוד ההיסטוריה המשפחתית שלנו.
עם העלאתו של אתר המשפחה החדש והמורחב באינטרנט, הסתיים למעשה השלב הראשון בתיעוד ההיסטורי. המחקר החל לפני שנים רבות בליקוט סיפורים משפחתיים מפיהם של בני המשפחה אבל רק בשנת 2003 עם פרישתי לגמלאות, מצאתי מספיק זמן למחקר רציני.
כדי לברר שמות ותאריכי פטירה מדויקים של מייסדי המשפחה, ביקרתי בחברות קדישא של החסידים, הפרושים, של כולל גליציה ושל קהילת ירושלים. אכן מצאתי את מקומות קברם ותאריכי פטירתם של רבים מהמייסדים.
על מנת לבדוק פרטים על שכונות המגורים ובתי הספר של בני המשפחה ביקרתי בארכיון עירית ירושלים, בארכיון יד בן צבי ובארכיון התרומות של בית היתומים דיסקין. במקומות אלה מצאתי תמונות ומסמכים בעלי עניין.
כדי לאמת נתונים על שמות אנשים ומקומות, קיימתי ראיונות רבים חלקם בפגישות אישיות וחלקם בטלפון. בעזרתו של פרופ' יהושע בן אריה ובעזרתו של יעקב ליפקין, הנין של מייסד שכונת אוהל שלמה היא אבו בסל, הצלחתי להתחקות אחר שמותיהם של כל דיירי השכונה, לדבר עם צאצאיהם ולתעד סיפורים היסטוריים.
על בתי הכנסת שבהם נהגו בני המשפחה להתפלל, ספרו לי האדונים נובוסלסקי ופרלשטיין. שניהם החלו להתפלל בביה"כ "בית יהודה" בתחילת שנות ה-1930 . מר יצחק נפחא בן כתתו של אבי משה נגלר, אירח אותי בביתו כדי לתאר את בית הכנסת ובית הספר תחכמוני במחצית שנות ה-1920. נפגשתי עם מר אביגדור רוסמן בן כתתו של שלמה צוקרמן כדי לשמוע תאור על ביה"כ ובית הספר תחכמוני במחצית שנות ה-1930.

בביקור אקראי שערכתי ברובע בתי ההונגרים שבשכונת מאה שערים, מצאתי במשרד "כולל שומרי החומות" מסמך נדיר המתעד את חיי המשפחה שלנו החל משנת 1898 ובמשך 50 שנה. מסמך זה שפך אור על אירועים ותעלומות בחיי המשפחה.

פרסום מרבית החומר שנאסף הן בספר והן באתר האינטרנט מביאים לידיעתכם את עיקרי ההתרחשויות במשפחה ועוד ניתן להוסיף עליהן כהנה
וכהנה, לתקן לגרוע ולדייק בפרטים ולא עלי לגמור המלאכה.

להמשך המחקר והתיעוד התנדבה ברצון רב נאוה כהן בת מאשה ומשה ברזובסקי, נכדה לאסתר ואלי לייב שלייפר ונינה לשיינה ומשה שטרן.
נאוה כהן ברזובסקי חוקרת תולדות ירושלים, בעלת תואר שני מ"מכון שכטר למדעי היהדות", כתבה וערכה את הספר החשוב  "קרית משה – תולדותיה של שכונה" בהוצאת מוסד הרב קוק, 2008. בספר זה ליקטה נאוה כהן עשרות תמונות, תעודות ומסמכים מרשימים העוסקים בשנותיה הראשונות של קרית משה שנבנתה בתקופת המנדט. סיפורה של השכונה שבה נולדה, גדלה והתחנכה, הוא דוגמה לעבודת מחקר ברמה גבוהה אשר בודאי תשמש כמקור חשוב לתלמידים וחוקרי ירושלים. נאוה כהן עוסקת כיום בהוראת מחשבים בבית ספר. השילוב בין יכולת מחקר היסטורי וידע במחשבים בודאי יתרום רבות לתיעוד ההיסטורי של משפחתנו.
 

אני מאחל הצלחה בהמשך הדרך. 

אריה גילאי – ירושלים,   נובמבר 2008.
 

 

 

 חזרה לעמוד קודם.
לראש העמוד   שלחו את כתובת האתר

.

אתר תולדות המשפחה. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2006 - 2019
Jerusalem - Family Geneology Site Copyright AGN © 2006 - 2019

תחקיר, כתיבה, עריכה, עיצוב: אריה גילאי
 כתובת אתר המשפחה:  www.jerusalem-family.org     כתובת אתר האספנות המשפחתי:  www.gilai.com