תמונות מכנס בני הדור החמישי לילידי ירושלים.
בני הדור החמישי הם נינים למייסדי המשפחה שיינה-בלומה ור' משה שטרן.
ב. ביקור בבית הכנסת "בית יהודה" ובבית העלמין בהר הזיתים, אוקטובר 2008.

 
 

הכנס נערך בבית אלקה צוקרמן בשכונת אהל שלמה (אבו בסל) ובבית הכנסת "בית יהודה" בשכונת בית יעקב. המשתתפים עלו לקברו של מייסד המשפחה ר' משה שטרן בבית העלמין שבהר הזיתים, וסעדו ארוחת צהרים חגיגית ב"יד השמונה".

 

 

קטע מדברים שנשא אלי שלייפר בכנס:

בית הכנסת המפואר "בית יהודה" נבנה במרכז שכונת בית יעקב בשנת 1877 בתרומתו הנדיבה של יהודה אריה לֵויטס. בית הכנסת הזה היווה במשך שנים רבות מרכז רוחני לאשכנזים בני העדה הפרושית והתפללו בו נכבדי העדה ואנשי שם מפורסמים כמו יחיאל מיכל פינס, שמריה אשכנזי ועוד. מקום נכבד היה גם לבני משפחתנו המסועפת לדורותיהם ששמותיהם חקוקים על קירות בית כנסת. ביניהם: משפחות שטרן, שלייפר, שטרנברג, קווטינסקי, נגלר וצוקרמן.
רבים מבני המשפחה ערכו כאן את חגיגות בר המצווה שלהם וכאן גם נערכו טכסי חופה וקידושין של בני משפחתנו. לדוגמא: בשנות העשרים ערכו כאן את העלייה לתורה של בני משפחת שלייפר. בחג הפסח בשנת 1937 נערך כאן טכס בר המצווה של שלמה צוקרמן, ב-1946 נערך כאן טקס הבר מצווה של משה קווטינסקי לקראת האירוע הזה התחילו במלאכת שיפוץ בית הכנסת וציורי הקיר שלו. בחודש יולי 1947 הייתה כאן בר המצווה של מאיר שלף ולקראת הטקס הזה הושלמה מלאכת הציור של יצחק בק. ביוני 1952 נערך כאן טקס הבר מצווה של אלי שלייפר, כשנה אחר כך – טקס הבר-מצווה של אריק שלף ובחודש דצמבר 1962 הבר מצווה של עודד שלף. בסיום התפילה נערך קידוש אשר כלל כמובן כיבוד מיוחד עם קוגל ירושלמי, ביצה קשה ומלפפון חמוץ מעשה ידיהן של האחיות אסתר ואלקה.
בית העלמין בהר הזיתים.
רבים מבני המשפחה שלנו, מצאו את מקום מנוחתם האחרונה בבית העלמין בהר הזיתים. חלק מן הקברים נמצאים בסמוך לקברם של הנביאים חגי ומלאכי וליד קברה של חולדה הנביאה. בגלל הקרבה להר הבית משמש הר הזיתים, כבר אלפי שנים, כמקום קבורה בעל סגולות מיוחדות. בנוסף לבני משפחתנו, נקברו כאן אישים ידועי שם כמו אדמורים, אליעזר בן יהודה, הרב קוק, ר' יהודה החסיד, מנחם בגין, הסופר שי עגנון ואישים נוספים. בנושא הר הזיתים נכתבו ספרים רבים: על חשיבותו בתקופת בית שני, בתקופת מסעי הצלב, בתקופה העותומנית ובזמן החדש.

 
 

רשימת המשתתפים:
אבניאלי רחלי חיים, אבניר יהודית ודוד, אלוש אריאלה ושלום, אלימלך מוריה,  ארקין נאוה , ברזובסקי אלי וחגית, גילאי אריה ורות, גלבוע צחי ונוגה גל-עד, גרוסמן שוקה, דגן אסתר*, דגן פיני ורותי, הניק דפנה ויהודה, וולצמן אביבה, יעבץ סמדר, כהן נאוה ומשה, ליכטשיין מיכל, ליכטשיין יהודה ובלאנש, מיזרוצקי יהודית וזכריה, מרקס עדינה, נדה אריאלה ויוסי, צוקרמן שלמה ושולמית*, קווטינסקי משה וחדווה* , קווטינסקי יוסי, קווטינסקי אירית, קמחזי אהובה ורפי, קניגסברג גליה, קרוליק אהובה וגדעון, קרמר ניצה ואיציק, רווה ליאורה וראובן, שגיא דגנית ואבי, שטרנברג דרור ושרי, שטרנברג יעקב* , שטרנברג שי שלום, שטרנברג איתן ויפה, שכטמן מרב ומריו, שכטר רחל*, שלייפר אלי ואיה, שלייפר נעמי ואקרמן אדם, שלף מאיר ונילי, שלף אריק ודליה, שלף עודד, שניט נורית ודן, שפייזמן אילה ואיציק.
*
אורחי כבוד - בני הדור הרביעי.

 
 
     
     
   
     
     
     
     
     
     
סמ דר יעבץ ונאוה ארקין שלמה צוקרמן, בלנש ויהודה ליכטשיין שוקה גרוסמן ואסתר דגן

הכנס אורגן ע"י: אריק שלף, נעמי שלייפר, אריה גילאי, אלי שלייפר.
ובעזרתם האדיבה של: דליה שלף, רות גילאי, אפרת שלף-טובול, רעות סמדר ועודד שלף.
צילומי תמונות באדיבות: צחי גלבוע, מרב שכטמן, נורית שניט, נאוה כהן ומשה קווטינסקי.
הסרטה ועיבודי מחשב: משה כהן

 

קטע מדברי נאוה ארקין בפתיחת הכנס:
הורינו, בני הדור הרביעי, ברובם נולדו וגדלו כאן בירושלים והם שהעניקו לנו את התואר "בני הדור החמישי לילידי ירושלים".  קיים פער גילים גדול בין בני הדור החמישי שלנו, כאשר הצעירים שבינינו הם בשנות הארבעים לחייהם והמבוגרים כבר עברו את גיל השמונים. יהודה ליכטשיין הנכד של פייביש שטרן הוא המבוגר ורחלי אבניאלי הנכדה של שרה קווטינסקי היא הצעירה. הצעירים עדיין עובדים במלוא אונם וזמנם אץ להם והמבוגרים שכבר פרשו לגמלאות אינם נחפזים. חלקנו זכה לגדל ילדים, נכדים ואפילו נינים כאן בארץ וחלקנו התיישבו בארצות נכר אך כולנו עברנו מסכת חיים עמוסה ביותר עם הקמת המדינה ומלחמות ישראל, עם קשיי עבודה ופרנסה, עם הצלחות וכישלונות, חלומות ותקוות.
הזיכרונות המשותפים לרבים מאיתנו הם סביב בית סבא וסבתא בירושלים. ביתם היה בנוי ומרוהט בפשטות ובצניעות בולטת. אבל תמיד היה ספוג באווירה המיוחדת של ירושלים. היה זה בית שבו חווינו קידוש בליל שבת ושמחה אמיתית בחגים. בית סבתא בירושלים היה בית חם עם ארוחות ושמחות משפחתיות, מוצף בריחות המאכלים שהתבשלו על פתיליה, ריח הטשולנט, החמינדוס והגפילטע פיש. אלה זיכרונות שלא ימחו לעולם ואותם אנו משתדלים להעביר לילדינו ולדורות הבאים.
בצעירותנו כאשר המשפחה הייתה קטנה, נהגנו להשתתף באירועים משפחתיים בשמחות של נישואין או הולדת בן או בת, ובאירועים עגומים של לוויה או ביקור שבעה. כיום המשפחה התרחבה מאוד ומסגרת המפגשים המשפחתיים הצטמצמה.
בני הדור החמישי שלנו שזכו להכיר את הסבא והסבתא, עושים רבות להנצחת זכרם הן בבתי הכנסת והן בפרסומים שונים. המפעלים האלה מנציחים את מסורת המשפחה ואנחנו מקוים שישמשו דוגמא ומופת לדורות הבאים, בבחינת "כזה ראה וקדש" .
אני רוצה להודות למארגני הכינוס הזה, כינוס המעניק לנו כלים להנחלת המורשת לילדינו, ודחף להנציח את מייסדי משפחתנו.

 

         
לארכיון תמונות ומסמכים
של המשפחה
  לביקור בשכונת אהל
שלמה - אבו בסל
  להמשך תאור הכנס
של בני הדור החמישי