מייסדי המשפחה - דור ראשון לילידי ירושלים

 

משפחת בינה ואברהם פייביש בּוּנִים ילידי ירושלים.


מייסדי המשפחה בני הזוג בינה ואברהם-פייביש בונים נולדו
בעיר העתיקה בירושלים בשנות העשרים של המאה ה - 19.


החת"ם סופר
 1762 - 1839

 

בינה בּוּנִים הייתה מכונה בפי כל בּוֹבֶּע בּוּנֶה או בּוּיְנא בת יקותיאל זלמן הכהן שעלה מהעיר מזריטש שבאוקראינה. בעלה היה אברהם משה אשר כונה פייביש. על מקור משפחתו לא נמצאו מסמכים אולם בסיפורי מורשת נאמר שהוריו עלו לירושלים מהממלכה האוסטרו-הונגרית כנראה בסוף המאה ה-18. בדורות הבאים, מספר בנות ובני משפחה נקראו על שמם - בינה ופייביש.
סיפור תולדות המשפחה מתחיל עם עליית יהודי הונגריה לארץ ישראל בהשפעת הרב משה סופר שהיה מכונה - החת"ם סופר. הרב סופר נולד בשנת תקכ"ב 1762 ונפטר בשנת תקצ"ט 1839, הוא היה מנהיגה הרוחני של יהדות הונגריה בסוף המאה ה- 18 וראש ישיבה. הרב סופר כתב ספר פירושים להלכה בשם "חידושי תורת משה" ולכן נקרא חת"מ. בדומה לגאון מוילנה, החתם סופר הטמיע בתלמידיו את אהבת ציון וירושלים ועודד אותם לעלות לארץ ישראל. אלה מתלמידיו שעלו והתיישבו בירושלים לא יצאו ממנה עוד, ועל כן נקראו "שומרי החומות". שם זה דבק בהם עד היום.

 

בעשור הרביעי של המאה ה-19 חיו בירושלים כמה אלפי יהודים אשר היו מחולקים לעדות. בובע בונה ופייביש בונים השתייכו לעדה אשכנזית-פרושית ולקהילה ההונגרית אשר רובה התגורר בשטח "חורבת רבי יהודה חסיד" שבעיר העתיקה בירושלים. לזוג בונים נולדו בתקופה זו כמה ילדים מהם מוכרים לנו שלושה: הבן שרגא, הבת שיינה והבת הצעירה פריידה. הסבתא רבא בובה בינה בוינא בונים נפטרה ביום י"ח חשון תרמ"ב 10 לנובמבר 1881, ונקברה בהר הזיתים בירושלים.

   

מימין: פריידה ליכטשיין לבית בונים. משמאל: שיינה בלומה שטרן לבית בונים. צילום: צדוק בסן בשנות ה- 1920
 

יהודי ירושלים במאה ה-19. תמונות נדירות של יהודים ליד הכותל המערבי בירושלים בתקופה שבה חיו בני הדור הראשון של משפחתנו.
אלו הם הצילומים הראשונים שנערכו בירושלים לאחר המצאת המצלמה. הצלם: פליקס בונפיס שנת 1870 לערך.
הצבע בתמונות משמאל הוסף בשנת 1920 בתהליך הדפסה המכונה "פוטוכרום". התמונות ניתנו לנו באדיבות "המרכז לאספנות".


         
להמשך תאור מייסדי
המשפחה - לחץ כאן
  ליומן המשפחה
1870 - 1948
  לתמונות מתקופת
הדור הראשון
  לתמונות של ילדי
משפחת שטרן