בתי הספר שבהם למדו בני המשפחה

 

 

שפת הלימוד בירושלים. בסוף המאה ה - 19 ובתחילת המאה ה - 20 עדיין לימדו במרבית בתי הספר בשפות 'נוכריות'. בבתי הספר של 'עזרה' לימדו בגרמנית ובכי"ח לימדו בצרפתית ואילו האשכנזים למדו בשפת האידיש. המשכילים בירושלים הקימו את "חברת מדברי לשון הקודש" שתבעו ללמד רק בשפה העברית, ואילו החרדים שהיו הרוב המכריע בישוב, התנגדו בצורה נמרצת לכל ניצן של השכלה ובייחוד ללימוד בשפה העברית. גני הילדים ובתי הספר המודרניים החלו להתפתח רק בעשור השני של המאה ה - 20 עם הקמתם של הגימנסיה העברית וביה"ס תחכמוני בירושלים.
מאורעות תרצ"ו (אפריל 1936) מאורעות אלה היו פתיחת דמים קשה לקרב מכריע שערכו הערבים על דמותה של ארץ ישראל. היו אלה פרעות שארכו שלוש שנים והסתיימו בהישג מדיני לערבים עם פרסום הספר הלבן של מלקולם מקדונלד (17 למאי 1939). ההגנה בירושלים הייתה כבר מאורגנת ועמדה כולה על המשמר. מאות חברים ובני נוער עזבו את עבודתם, את לימודיהם ועמדו הכן בפרברי השכונות. עשרות סיירים, רצים וקשרים מבני הנוער סבבו ברגל ועל גבי אופנים והעבירו ידיעות על הנעשה בכל חלקי העיר

 

ç
ç
ç
ç
ç
ç
ç

ה"חדר" בבית היתומים דיסקין
ה"חדר" בשערי חסד
ה"חדר" בבית יהודה
בית ספר תחכמוני ירושלים
בית ספר לבנות ג' בירושלים
בית ספר כי"ח  – אליאנס
בית ספר סנט ג'ורג
בית ספר בית הכרם
בית ספר הגימנסיה העברית
בית ספר דתי מעלה ירושלים
בית ספר בית חינוך לילדי עובדים
בית ספר בורוכוב גבעתיים
בית ספר גבעת שלום תל אביב
בית הספר הריאלי העברי בחיפה
בית ספר תיכון עירוני ה' תל אביב
בית ספר אורט סינגאלובסקי
בית ספר ופנימייה "הדסים
 

בית ספר לבנות ג' בירושלים

 

  בתי הספר "לבנות" נוסדו ע"י "חברת עזרה" שהייתה חברה יהודית-גרמנית לא ציונית - חברת הילפספראין ("עזרה") - שביקשה לסייע בתחילת המאה ה-20 ליישוב היהודי הקטן בארץ ישראל והקימה גם את ביה"ס הריאלי בחיפה. לפי ספרה של ב. חבס: (ספר העליה השניה, תל אביב, תש"ז) היה זה בתקופה שבה הלכה והחריפה המתיחות בין החינוך העברי לאומי לבין החינוך החרדי שמרני על רקע "מלחמת השפות" הנודעת, שהגיעה לשיאה בסכסוך על שפת הלימוד בטכניון בחיפה. ביה"ס לבנות היה מהמתקדמים בירושלים אשר שילב לימודים בעברית אך שמר על חינוך מסורתי שמרני. בשנת 1929 פרצו בירושלים מאורעות תרפ"ט והתפשטו לכל הארץ. הערבים טבחו ביהודי חברון והתנכלו לתושבים בשכונות היהודיות בירושלים. סכנת חיים ממשית הייתה בשכונות הקיצוניות והמבודדות שמחוץ לעיר העתיקה.

בית ספר לבנות 1928

תמונה היסטורית של צוות המורים המורות והבוגרות של מחזור ו' בבית הספר לבנות ג' בשנת 1928. ביה"ס היה ליד שכונת נחלת שבעה בירושלים. מסומנת בעיגול: מאשה שרה שלייפר בת אסתר ואליהו לייב אריה שלייפר שנולדה בשנת 1914 בשכונת אהל שלמה המכונה "אבו בסל" ליד מחנה יהודה. יושב שני מימין מר א. קוטלר. במרכז: המנהל מר ישעיהו פרס אשר מאוחר יותר ניהל גם את בית הספר "למל". המקור: ארכיון משה ברזובסקי.

בתי הספר "לבנות" נוסדו ע"י "חברת עזרה"


 

 

מימין: רשימת המורים בבית ספר לבנות ג' והמנהל מר ישעיהו פרס בשנת 1928. משמאל: בית ספר לבנות ג. כתה ג' בשנת 1932. המורה מר א. קוטלר שבין תלמידותיו זכורות לטוב הבנות: מלכה מזרחי, יהודית חסון, מלכה אייזן, יונה אשש, אסתר אוחנה, ולבנה כהן. אסתר צוקרמן מסומנת בחץ ירוק. אסתר צוקרמן נולדה בשנת 1923 ובגיל 6 נרשמה לכתה א' בבית הספר "לבנות ג'" לאסתר, הילדה הקטנה, ההליכה היום יומית משכונת שערי צדק לבית הספר בנחלת שבעה לאורכו של רחוב יפו, הייתה ארוכה וקשה ובחורף גם רטובה. אולם, אמא אלקה דאגה לתפור ולסרוג לה לבוש חם ומיוחד ואסתר התמידה והמשיכה בלימודיה למרות הקשיים.


בית ספר כי"ח (כל ישראל חברים) אליאנס

 

 

בשנת 1860 התכנסו כמה אנשי רוח ועסקנים יהודיים בביתו של קרל (שרל) נטר (מייסד מקווה ישראל) בפריז והכריזו על הקמתה של: "חברת כל ישראל חברים (כי"ח) שמטרתה לרכז את כל הכוחות הרוחניים והחומריים כדי לעזור לבני עמם היושבים בציון". לאחר כ- 20 שנה התאחדה חברת כי"ח עם החברה היהודית העולמית "אליאנס" ונקראה בשמה החדש "אליאנס יזראליט אוניברסל". החברה רכשה בשנת 1882 מבנה דו-קומתי גדול ליד שכונת מחנה יהודה בירושלים אשר נקרא "בית ספר כי"ח לתורה ומלאכה". היה זה בית ספר תיכון מקצועי שלמדו בו גם מקצועות כלליים. אולם, ראשי העדה האשכנזית והרבנים החרדים ראו בבית הספר הזה מקום שבו התורה מתבטלת לעומת לימודים כלליים, לדעתם נעשה בביה"ס גם "שימוש חולין לשפת הקודש". המורים וראשי ביה"ס הוחרמו, נודו, וספגו קללות נמרצות. למרות הביקורת הוסיף ביה"ס להתרחב ונוספו בו מחלקות מקצועיות: נגרות, מסגרות, מכניקה, פקידות, אריגה, צביעת בדים ועוד.
בשנת 1930 החל זבולון צוקרמן ללמוד חשמלאות ובשנת 1938 בעיצומן של מאורעות 1936 - 1939 החל שלמה צוקרמן ללמוד פקידות והנהלת חשבונות בביה"ס כי"ח. כאשר פרצה מלחמת העולם השניה בשנת 1939, כבר גברו אצל שלמה אתגר הפעילות הביטחונית והשליחות הלאומית, על הרצון להמשיך בלימודיו. וכך, כשאך מלאו לו 16, מתגייס שלמה לארגון ההגנה בירושלים. בשנת 1970 נרכש בניין ביה"ס ע"י חברת "כלל" אשר הרסה אותו ובנתה במקומו בית בן 20 קומות למשרדים וחנויות הנקרא כיום "בנין כלל".

 


בית ספר סנט ג'ורג'

 
  מאמר זה עדיין בשלבי מחקר
 
 

   

 

בתי ספר נוספים שבהם למדו בני המשפחה

   

         
להמשך תאור בתי ספר
של המשפחה - לחץ כאן
  ל   לע
         


.
לראש העמוד   שלחו את כתובת האתר

.

אתר תולדות המשפחה. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2006 - 2019
Jerusalem - Family Geneology Site Copyright AGN © 2006 - 2019

תחקיר, כתיבה, עריכה, עיצוב: אריה גילאי
 כתובת אתר המשפחה:  www.jerusalem-family.org     כתובת אתר האספנות המשפחתי:  www.gilai.com